•     12 Temmuz 2024

Kadri Gürsel
Biyografi

1961’de İstanbul’da doğdu. Gazeteciliğe 1986’da Ankara’da haftalık Yeni Gündem haber dergisinde başladıktan sonra ağırlıklı olarak dünya haberleri ve dış politikayla ilgili konularla ilgilendi.
Yeni Gündem’in 1988’de yayın hayatına son vermesinin ardından 1993’e kadar, sırasıyla Cumhuriyet, Güneş ve Sabah gazeteleri ile Nokta dergisinde editörlük ve muhabirlik görevlerinde bulundu.
1993-1997 yılları arasında Agence France-Presse’in İstanbul muhabirliğini yaptıktan sonra Milliyet grubunun bünyesinde bir yıl süreyle çıkan haftalık Artı Haber dergisinin yazı işleri müdürlüğünü üstlendi.
Ardından, 1998’de katıldığı Milliyet gazetesinde bir yıl kadar yazıişleri editörlüğü yaptıktan sonra gazetenin dış haberler müdürlüğüne getirildi ve 2008’in sonuna kadar bu görevde bulundu.
Milliyet’te Dış Haberler Müdürü iken 2007’de başladığı köşe yazarlığını 22 Temmuz 2015’te iktidarın Suriye politikasının Türkiye’deki IŞİD terörünün ana sebebi olduğunu işaret eden bir tweeti nedeniyle işten çıkarılana kadar sürdürdü. Ardından bir süre diken.com.tr’de yazan Kadri Gürsel Mayıs 2016’da köşe yazarı olarak Cumhuriyet’e katıldı.
Kadri Gürsel, Cumhuriyet gazetesinin yazar ve yöneticilerine karşı 31 Ekim 2016’da düzenlenen operasyonda gözaltına alınarak tutuklandı ve “Cumhuriyet Davası”nda tutuklu sanık olarak yargılandı. Silivri Cezaevi’nde 11 ay tutulan Kadri Gürsel 25 Eylül 2017’de mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Yargılama süreci Kasım 2019’da beraatla sonuçlandı.
Kadri Gürsel’in “Muktedirin konuşturmama ve yazdırmama ısrarı ile bir gazetecinin yazma ve konuşma kararlılığı arasındaki çatışmanın ürünü” olan son kitabı “Ben De Sizin İçin Üzgünüm” Kasım 2018’de yayımlandı.
2018’in eylül ayında Cumhuriyet gazetesinden ayrılan Kadri Gürsel’in yazıları bu tarihten itibaren sırasıyla diken.com.tr, Washington DC merkezli haber ve yorum sitesi al-monitor.com ve halktv.com.tr’de yayımlanmıştır.
Kadri Gürsel Ocak 2020 ve Haziran 2023 tarihleri arasında Halk TV'de sırasıyla “Gazeteciler Masası”, “Düşünelim”, “Sözüm Var” ve “Konuşmasak Olmaz” adlı tartışma programlarının düzenli katılımcısı ve köşe yazarı olarak çalışmıştır.